
Sąd Arbitrażowy w praktyce
Podstawą funkcjonowania Wschodniego Sądu Arbitrażowego jest Regulamin, który wskazuje zasady procedowania przy rozwiązywaniu sporów. Oparty jest przede wszystkim na dobrowolności stron, które w celu przystąpienia do postępowania arbitrażowego są zobowiązane do wyrażenia zgody na poddanie sporu pod rozstrzygnięcie w drodze arbitrażu.
Dalsza procedura sprowadza się do wskazania przez strony po jednym arbitrze, którzy są wybierani z listy prowadzonej przez sąd arbitrażowy. Listę, tworzą osoby z różnych środowisk, posiadające wiedzę ekspercką, nienaganną opinię i uznanie społeczne. Wskazani dwaj arbitrzy wybierają trzeciego arbitra, który dysponuje wiedzą prawniczą przydatną do zapewnienia właściwej obsługi prawnej procesu.
Co wyróżnia Sąd Arbitrażowy?
Tym co wyróżnia sąd arbitrażowy jest pozostawienie stronom swobody wyboru arbitrów. To strony decydują, kto orzeka w ich sprawie. Arbitrem może być np. autorytet naukowy w dziedzinie, której dotyczy sprawa. Regulamin dopuszcza również rozwiązanie, w którym strona lub obie strony wskazują własnych arbitrów spoza listy prowadzonej przez sąd, zwłaszcza w przypadku, gdy wymaga tego specyfika danej sprawy . Strony mogą również, zwłaszcza w przypadku spraw o mniejszej wartości, ograniczyć skład orzekający tylko do jednego arbitra, co znacząco redukuje koszty postępowania. Zadaniem powołanego zespołu arbitrów jest rozstrzygnięcie sporu. Dzieje się to po zapoznaniu się ze sprawą na wyznaczonych posiedzeniach, które mają charakter merytoryczny i odformalizowany. Strony przedstawiają argumenty, z którymi zapoznają się arbitrzy.
Rozwiązanie sporu w formie porozumienia
Oprócz ważenia argumentów, rolą arbitrów jest również poszukiwanie i proponowanie rozwiązań sporu w drodze wypracowanego porozumienia stron. Jest to kolejny cecha charakterystyczna arbitrażu. Postępowanie arbitrażow w odróżnieniu od procesu przed sądem powszechnym nie jest zatem „sztywną” procedurą.
Poufność postępowania
Kolejną zaletą sprawy rozwiązywanej w drodze postępowania arbitrażowego jest poufność. Rozprawy są tajne, nie towarzyszą jej np. media. Oznacza to, że nie przeczytamy w prasie o naszych problemach, o wyroku, jaki zapadł w naszej sprawie. Rozgłos jest mile widziany, jeśli odnosi się do pozytywów, nikt nie lubi jednak, gdy na publicznym forum podnoszone są kwestie, które mogą mieć znaczenie dla reputacji firmy).


Więcej o WSArb
Historia WSArb
Izba Przemysłowo-Handlowa w Białymstoku mając na uwadze konieczność wspierania podejmowanych inicjatyw w zakresie zagwarantowania dostępu do wymiaru sprawiedliwości, w tym wykorzystywania możliwości rozstrzygania sporów w ramach sądownictwa polubownego, podjęła się inicjatywy utworzenia instytucji wypełniającej to zadanie.
Wschodni Sąd Arbitrażowy przy Izbie Przemysłowo-Handlowej w Białymstoku został powołany 30 czerwca 2015 roku. Uroczysta inauguracja miała miejsce z udziałem licznego grona reprezentacji środowisk przedsiębiorców, sędziów, prawników, samorządowców. Uznanie formuły sądownictwa arbitrażowego w szeroko pojętym otoczeniu stanowi podstawę do jego funkcjonowania.
Misją Wschodniego Sądu Arbitrażowego jest wspieranie i pomoc przedsiębiorcom w rozwiązywaniu sporów z wykorzystaniem arbitrażu. Idea sądownictwa polubownego opiera się na zaufaniu, wiarygodnej reprezentacji i przejrzystości intencji osób ją tworzącą.
Organy WSArb
Idea sądownictwa polubownego opiera się na zaufaniu, wiarygodnej reprezentacji, przejrzystości intencji osób ją tworzącą. Dlatego Izba Przemysłowo-Handlowa w Białymstoku powołując Wschodni Sąd Arbitrażowy (WSArb) z dużą powagą odniosła się do powołania organów reprezentujących to przedsięwzięcie. Tworzą je następujące osoby:
Kolegium Arbitrów WSArb:
- Prezes Wschodniego Sądu Arbitrażowego przy Izbie Przemysłowo-Handlowej w Białymstoku – prof. zw. dr hab. Leonard Etel.
- Wiceprezesi Wschodniego Sądu Arbitrażowego przy Izbie Przemysłowo-Handlowej w Białymstoku:
- dr Tomasz Kałużny – Sędziego Sądu Rejonowego w Białymstoku
- Jarosław Antychowicz – Prezes Zarządu Infinity Group Sp. z o.o.
- prof. dr hab. Maciej Perkowski
- dr hab. Mieczysława Zdanowicz, prof. UwB
Kolegium Elektorów WSArb:
- Przewodniczący Kolegium Elektorów Wschodniego Sądu Arbitrażowego przy Izbie Przemysłowo-Handlowej w Białymstoku: prof. dr hab. Mariusz Popławski – Dziekan Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
- Członkowie Kolegium Elektorów Wschodniego Sądu Arbitrażowego przy Izbie Przemysłowo-Handlowej w Białymstoku:
- dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB – Rektor Politechniki Białostockiej
- radca prawny Joanna Beata Kamieńska – Dziekan Okręgowej Izby Radców Prawnych w Białymstoku
- Henryk Owsiejew – Przewodniczący Rady Nadzorczej MALOW Sp. z o.o.
- adw. Jowita Natalia Grochowska – Dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Białymstoku
Funkcję Sekretarza Generalnego Wschodniego Sądu Arbitrażowego pełni Karolina Łupińska – Koc, radca prawny.
Inauguracja Wschodniego Sądu Arbitrażowego przy IPH w Białymstoku
30 czerwca 2015 roku w sali konferencyjnej Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku odbyła się Inauguracja Wschodniego Sądu Arbitrażowego przy Izbie Przemysłowo-Handlowej w Białymstoku. Izba Przemysłowo-Handlowa w Białymstoku podjęła się inicjatywy związanej z powołaniem Wschodniego Sądu Arbitrażowego. Misją przedsięwzięcia jest wspieranie i pomoc przedsiębiorcom w rozwiązywaniu sporów z wykorzystaniem arbitrażu.
Uznajemy to przedsięwzięcie za niezwykle ważne do budowania podwalin nowoczesnego systemu sądownictwa opartego na alternatywnych metodach rozwiązywania sporów. Prace związane z stworzeniem ram i struktury Wschodniego Sądu Arbitrażowego właśnie dobiegają końca. – Wierzę, że powstanie Wschodniego Sądu Arbitrażowego odciąży sądy powszechne. Życzę wszystkim, aby w sądzie arbitrażowym uzyskiwali sprawiedliwość, a nie tylko wyrok – powiedział Wojewoda Andrzej Meyer na inauguracji Wschodniego Sądu Arbitrażowego przy Izbie Przemysłowo – Handlowej w Białymstoku


Cel powołania WSArb
Uroczystość na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku uświetniły wykłady podlaskich ekspertów w dziedzinie arbitrażu oraz wystąpienia zaproszonych gości: m.in. Wiceministra Sprawiedliwości Wojciecha Hajduka, Wiceministra Gospodarki Mariusza Haładyja, Prezesa Sądu Apelacyjnego w Białymstoku, przedstawicieli NIK-u i innych instytucji i organizacji. Misją przedsięwzięcia jest wspieranie i pomoc przedsiębiorcom w rozwiązywaniu sporów z wykorzystaniem arbitrażu, który jest jedną z alternatywnych metod w nowoczesnym sądownictwie.